Ugrás a fő tartalomra

Sírással és nevetéssel a félelmek ellen



Egy hete kivették a fiam karjából a tűződrótokat. Már megint azt hittem, hogy micsoda megkönnyebbülés lesz, hogy ettől is megszabadul végre, de tévedtem, mint ahogy a gipsz levételénél is inkább megijedt először, nem erre számított, és én sem. (Azóta láttam, hogy más gyerek is hasonlóan reagál, igazán felkészíthetnének erre.) 

Szóval felébredt az altatásból, és sírni kezdett, hogy nagyon fáj a keze, szoros a kötés. Kiderült, hogy direkt szoros, 2 órát muszáj, hogy rajta legyen, utána leveszik. Kibírhatónak tűnik, de amikor a gyerek az altatástól még félkómásan egy órán keresztül mantrázza, hogy nagyon fáj, hát az nagyon kemény. Szólhattak volna erről is, és a fiam is azt mondta, hogy miért nem mondták el ezt előre, akkor felkészült volna. Aztán végre elmúlt a fájdalom, ehetett, ihatott, egész vidáman teltek a következő órák. Leszámítva a kis intermezzót, hogy egy másik ágyon fekvő gyerekkel a gyógytornász olyan minősíthetetlen hangnemben beszélt, hogy már nem bírtam szó nélkül hagyni. És hogy volt ott egy 3-4 év körüli kislány, akivel nem tudott ott maradni senki, az amúgy is leterhelt személyzetnek kellett valahogy megvigasztalni és szórakoztatni - ez is láthatóan megviselt minden szereplőt. Meg is állapítottam, hogy bizony elkelne ide mindenki mellé valaki, aki meghallgatja. Látni, hallani a gyereked fájdalmát, várni, hogy kitolják a műtőből, nézni, ahogy alszik, de nem természetes módon, hanem gyógyszerektől, arra gondolni, hogy lehetne sokkal rosszabb is - torokszorító, meghallgatásba való gondolatok. 

Aztán vége jött a jó hír, hogy kötéscsere és mehetünk haza. És itt jött megint egy váratlan: megint sírt, és úgy félt, hogy remegett a szája széle: biztosan fájni fog, biztosan beleragadt a kötés a sebbe. Hát itt már nem tudtam nyugodt maradni és piszkálódni kezdtem, hogy ne szórakozzon már, ezen a semmiségen így kiakadni. Aztán összeszedtem magam, átöleltem, nagyjából kisírta magát, majd jelezte, hogy mehetünk. Félt még picit, de túlestünk rajta. Estére annyira jól volt, hogy az eredeti tervekkel ellentétben másnap elment iskolába, megmutatni a kivett fémeket. 

Tegnap pedig kontrollon voltunk, ahol rábízták a döntést, hogy kiveszik a varratokat, és akkor pár nap múlva már fürödhet, vagy megvárja, amíg magától kiesik, akkor viszont még hosszabb ideig nem érheti víz. Szinte biztos voltam benne, hogy azt fogja választani, hogy ne vegyék ki. De nem, bevállalta! Semmi félelmet nem is láttam rajta. Persze nem is volt fájdalmas, de ez az ő esetében nem igazán számít, annyira tud félni ilyenkor, hogy még egy puha érintést is fájdalmasnak érzékel. 

És amiért ezt az egész posztot írom, az az, hogy szerintem mi segített, azon túl, hogy ha nem is mindig teljesen, de meg tudtam hallgatni a sírását. Ez pedig a nevetés, amiben én azt hiszem jobb vagyok. Szóval időnként sajnos gúnyolódtam és piszkálódtam, ebből viszont aztán később tudtunk viccet csinálni. Pl. elkezd ilyeneket mondani, hogy jaj, anya, ráesett egy porszem a kezemre (ezt én mondtam neki korábban, hogy már ezen is parázol), én meg túlzottan aggodalmaskodni kezdek rajta. Ezen aztán tudunk együtt nevetni. Vagy amikor a játszótéren duzzogva ült a padon, hogy ő itt semmit nem tud csinálni, minden túl veszélyes, akkor azt mondtam neki, hogy igazad van, legjobb lesz, ha leülsz a földre, akkor nem tudsz elesni. De vigyázz, el ne dőlj, mert beütheted a fejed. Inkább feküdj le ide a fűbe. Fontos, hogy ez egyáltalán ne legyen gúnyos, és közben kapcsolódjunk, figyeljünk, hogy min nevet, és azt figurázzuk még tovább. Hát így.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Hogyan készült el Demóna botja

Ez egy régebbi történet, aminek egy részét megtaláltam egy levelezésben, a többit megpróbálom rekonstruálni. Szóval a nagyfiam gyerekidőben azt kérte, hogy csináljunk varázslóbotot, olyat, ami Demónának van. Van egy botja, amit már régóta használ ilyen célokra, meg egy zöld köve, amit még egyszer a Természettudományi Múzeumban választott (és amúgy el is nevezett ;) ). Arra gondolt, hogy ezt a követ ragasszuk valahogy a bot végére. Ragasztópisztolyt használtunk, és szerintem n agyon jó lett, de ő elégedetlen volt, dühöngeni kezdett, hogy ronda lett, hülyén néz ki, hogy látszik a ragasztó. És hogy ő béna, és az ő hibája, hogy elrontotta. Elkezdte leszedegetni a ragasztót, és így persze egy idő után az egész kő levált a botról. Több időnk nem volt, de nem is akart már ezzel foglalkozni, javaslatokat meg ugye gyerekidőben nem tehettem, hogy hogyan tudnánk megcsinálni, vagy hogy szerintem ez így jó lett, "csak" annyit tudtam tenni, hogy ott vagyok vele ezzel az

Búcsú a szoptatástól

Szoptatás: örök megosztó, érzékeny téma. Bízom benne, hogy ez az írás segít majd közelíteni az álláspontokat. Volt idő, amikor én sem értettem, hogy miért vesződik valaki inkább cumisüvegek fertőtlenítésével, amikor a szoptatás annyival egyszerűbb. Úgy tűnik, már soha többet nem fogok szoptatni, és ezzel azt hiszem tökéletesen megbékéltem, és akár azzal is, ha valaki kezdettől tudatosan a tápszerezést választja. Nekem soha nem volt a szoptatás olyan nagy flash, de ez még nem volt elég indok arra, hogy ne nézzem le kicsit, vagy ne nézzek furán azokra, akik nem szoptatnak, vagy „idő előtt” elválasztják a gyereküket. Íme a sztorim, ami megváltoztatta a gondolkodásomat: Az első gyerekemnél nagyjából annyit terveztem el előre, hogy 6 hónapos koráig szeretném szoptatni, aztán meglátjuk. 14 hónap lett belőle, fokozatos elválasztással, ami nem volt különösebben nehéz. Igazából sokszor úgy éreztem, hogy csak én kínálom. A másodiknál már nem emlékszem, hogy mi volt előre a

Szupertesók

Mire képes 10 perc gyerekidő ? Arra törekszem, hogy hétvégén tudjak a gyerekeimmel 30-30 percet gyerekidőzni, ez az a rendszer, amit többé-kevésbé tartani tudunk. De mostanában sűrű napokat, heteket élünk, én is fáradtabb, türelmetlenebb vagyok a szokásosnál. Ez meg is látszik középső gyermekem viselkedésén. Tegnap reggel nem akart elengedni a dolgomra, ami már jó régen nem fordult elő. Rászántam az időt, hogy egy darabig még vele legyek (erről írok majd külön), majd megígérte m neki, hogy este gyerekidőzünk. Ezt természetesen nem felejtette el, és be is akarta hajtani, én viszont mire odáig jutottunk, már nagyon fáradt voltam, majd leragadt a szemem. Úgyhogy a szokásos 30 perc helyett 10-et ajánlottam neki, ami először nem igazán tetszett neki, de aztán belement. És aztán olyan különösebb nem történt ebben a 10 percben, legalábbis látszólag, játszottunk, kapcsolódtunk. Ezután volt még egy közös kiabálós feszültséglevezetős játék a tesójával, aki szintén nem volt a